Krótka historia akrobatyki na szarfach 

circus

Akrobatyka na szarfach stanowi jedną z najmłodszych dziedzin akrobatyki powietrznej. Według większości źródeł, w 1959 roku we francuskiej szkole cyrkowej poproszono uczniów, aby na występ dyplomowy przygotowali coś nowego. Jedna z uczennic zaprezentować miała akt na fragmencie materiału zwieszonego z sufitu. Jednak tak naprawdę nic więcej o tym występie nie wiemy, w dokumentach szkoły nie zachowały się żadne dane, istnieje o tym tylko wzmianka w lokalnej gazecie.

Jednak od tamtego momentu szarfy zaczęły być wykorzystywane przez innych cyrkowców i udoskonalane – m.in. pojedynczy fragment materiału zamieniono na taki o dwóch końcach, czyli taki, jaki znamy dziś.

Wiele osób wymienia André Simarda jako ojca szarf. Simard był gimnastykiem i artystą grafikiem, który dołączył do Cirque du Soleil i w 1987 roku stał się odpowiedzialny za innowacje występów akrobatycznych, tak aby zaskakiwały i przyciągały widzów. Simard skupił się na rozwijaniu ekspresji ruchu artystów, a w 1995 roku wprowadził szarfy do przedstawień Cirque du Soleil.

W 1998 roku we współpracy z Simardem dwie artystki Cirque du Soleil, Isabelle Vaudelle i Isabelle Chasse, wystąpiły na szarfach w czasie przedstawienia „Quidam”. Te występy do tej pory pozostają jednymi z najbardziej imponujących w historii szarf.

Od tamtego czasu akrobatyka na szarfach zaczęła stawać się coraz bardziej popularna jako forma ekspresji i sztuki akrobatycznej w cyrkach na całym świecie, a w ostatnich latach także w studiach i klubach sportowych, jako forma rekreacji.

Krótka historia innych dyscyplin akrobatyki powietrznej:

Lina akrobatyczna: możliwe, że jest to najstarsza dziedzina akrobatyki powietrznej, sięga przynajmniej czasów Imperium Bizantyjskiego. Lina wykorzystywana była jako forma sportu i rozrywki przez żeglarzy na statkach, co między nimi odnotowano w 971 r. w dzienniku pokładowym rzymskiego statku kupieckiego. Występy na linach odnotowywano także w cyrkach rzymskich. Możliwe, że występowali na nich żeglarze, którzy na pewno zajmowali się mocowaniem lin i osprzętem w cyrkach.

Kółka gimnastyczne: Po raz pierwszy zostały wykorzystane do akrobatyki w 1800 r., przez Adolfa Spiessa, ale używane były do gimnastyki i sportu już w Imperium Rzymskim, stąd zresztą ich oryginalna angielska nazwa (roman rings).

Trapez: do występu akrobatycznego zostały wykorzystane po raz pierwszy w 1856 r. przez francuskiego gimnastyka Julesa Leotarda (od imienia tego Pana mamy też angielską nazwę trykotu – „leotard“), który dla bezpieczeństwa zawiesił trapez nad basenem rodziców. W 1859 r. Leotard dodał drugi przyrząd i tak zaczął się tzw. latający trapez.

Koło akrobatyczne: Pierwsza wzmianka o występie na kole niejakiej Caedo miała pojawić się w nowojorskiej gazecie w 1893 r. Poza tym nie mamy żadnych informacji do lat 2000, kiedy koło stało się popularne zwłaszcza dzięki występom w przedstawieniu „Varekai“ Cirque du Soleil z 2002 r.

źródła:

Abplanalp M.  A Condensed History of Aerial Arts, http://www.ohiosportsacademy.com/uploads/4/1/8/2/41828347/history.pdf

http://www.aerialists.org/beautiful-dangerous-art-aerial-silk/

http://www.verticalwise.com/en/exploring-the-history-behind-aerial-silks/

https://www.firestormtalent.com/latest-news/talent-agency/a-brief-history-of-aerial-silks/

https://www.jdaerialfitness.co.uk/history-of-aerial-fitness

ilustracja: Descente d’Absalon par Miss Stena, circus poster, ca. 1890

Jedna myśl na temat “Krótka historia akrobatyki na szarfach 

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: